Witamy na stronie sołectwa podlesie   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie sołectwa podlesie Powered By GSpeech

Ułatwienia dostępu

Przygotowania pełną parą...

    Nasze Panie z Koła Gospodyń Wiejskich pracują pełną parą. Niesamowite efekty już widać, zobaczcie sami.

WhatsApp Image 2025 03 10 at 19.28.37

dozynki

Dożynki to tradycyjne święto ludowe, które ma swoje korzenie w kulturze słowiańskiej i związane jest z zakończeniem żniw oraz podziękowaniem za plony. Jest to uroczystość o charakterze dziękczynnym, podczas której rolnicy i społeczności wiejskie wyrażają wdzięczność za udane zbiory i proszą o pomyślność w przyszłym roku. Dożynki mają zarówno religijny, jak i ludowy charakter, a ich obchody często łączą elementy sacrum i profanum.

Historia i pochodzenie dożynek

Tradycja dożynek sięga czasów przedchrześcijańskich, kiedy to Słowianie obchodzili święta związane z cyklem rolniczym. Jednym z najważniejszych momentów w roku było zakończenie żniw, które stanowiło okazję do świętowania i dziękczynienia bóstwom za obfite plony. Wierzono, że duchy przyrody i bóstwa opiekuńcze, takie jak Mokosz (bogini urodzaju) czy Perun (bóg piorunów), mają wpływ na urodzaj, dlatego składano im ofiary i organizowano rytuały.

Po chrystianizacji Słowian wiele dawnych zwyczajów zostało włączonych do obrzędów chrześcijańskich. Dożynki stały się świętem dziękczynnym Bogu za plony, a także okazją do modlitwy o pomyślność w przyszłym roku. W Polsce dożynki były szczególnie popularne wśród chłopstwa, a ich obchody często organizowali właściciele ziemscy dla swoich pracowników.

Tradycje i zwyczaje dożynkowe

  1. Wieńce dożynkowe – Jednym z najważniejszych elementów dożynek jest wieniec dożynkowy, pleciony z ostatnich kłosów zbóż, kwiatów, ziół i owoców. Symbolizuje on urodzaj i dostatek. Wieniec jest zwykle niesiony na czele procesji, a następnie ofiarowywany w kościele podczas mszy dziękczynnej.

  2. Orszak dożynkowy – Uczestnicy dożynek często tworzą barwny orszak, w którym idą żniwiarze, rolnicy i mieszkańcy wsi. Orszakowi towarzyszą pieśni, tańce i muzyka ludowa.

  3. Msza dziękczynna – W kościele odprawiana jest msza święta, podczas której dziękuje się Bogu za plony i prosi o błogosławieństwo na przyszły rok.

  4. Uczta i zabawy – Po części religijnej organizowana jest wspólna uczta, podczas której serwowane są tradycyjne potrawy, np. chleb upieczony z nowego ziarna. Dożynkom towarzyszą także zabawy, konkursy i tańce.

  5. Podziękowania dla rolników – Podczas dożynek często wręczane są podziękowania i nagrody dla najbardziej zasłużonych rolników i żniwiarzy.

Współczesne dożynki

Dziś dożynki są obchodzone zarówno w małych wsiach, jak i na szczeblu ogólnopolskim. Organizowane są dożynki gminne, powiatowe, a nawet centralne, które często mają charakter festynów z występami artystycznymi, stoiskami regionalnymi i konkursami. Mimo zmian w rolnictwie i modernizacji wsi, dożynki nadal są ważnym świętem, które łączy tradycję z nowoczesnością, a także integruje lokalne społeczności.

Dożynki to nie tylko podziękowanie za plony, ale także okazja do celebrowania kultury ludowej, pielęgnowania tradycji i budowania wspólnoty.

info alarmowe 1
odpady 1
stowarzyszenie 1
rada solecka 1
komunikaty 1
swietlica 1

Formularz kontaktowy

logo breze3 250
Sołectwo Podlesie Rabsztyńskie
Podlesie 32
32-300 Olkusz
Sołtys Krzysztof Dubiel
kom: +48 505 056 592
kontakt@solectwopodlesie.pl

Nr Konta Bankowego
Bank Spółdzielczy w Wolbromiu
71 8450 0005 0050 0556 1854 0001



Tylko razem możemy dobrze zadbać o naszą okolicę.
Spotkajmy się. Czekam na was, w każdą środę w naszej świetlicy, w godzinach 18:00 - 20:00

Sołtys Krzysztof Dubiel
soltys

 
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech